eu fond huprogram cezhranicnej hu


Aj vďaka projektu širokopásmovej siete v regióne 
Slaná – Sajó môžu cez optickú sieť surfovať tisíce 
domácností 

 

                V roku 2014 sa dokončila výstavba cezhraničnej optickej siete Slaná-Sajó. Po ukončení testovacej prevádzky sa postupne sprístupnili nové služby optického internetu, digitálnej televízie a telefonovania cez internet.


               Združenie obcí Mikroregión pri Slanej, ktoré v rámci projektu vybudovalo optickú sieť plnohodnotne túto sieť sprístupnilo pre obyvateľov regiónu. Stalo sa tak v spolupráci s miestnymi telekomunikačnými operátormi. Prevádzkovanie takejto siete si vyžaduje značné odborné znalosti a je možné iba za širšej spolupráce s poskytovateľmi telekomunikačných riešení v regióne. Spolupráca verejného sektora – združenia obcí a miestnych telekomunikačných poskytovateľov sa ukázalo ako správne riešenie. Okrem desiatich obcí, kde bola kostrová optická sieť privedená v rámci tohto projektu sa podarilo sieť napojiť na väčšiu regionálnu optickú sieť Regiomax, ktorá pokrýva takmer 50 obcí.


               Občanom sa sprístupnili služby vysokorýchlostného internetu až do rýchlosti 400 Mbit/s. Sprístupnila sa aj digitálna televízia, ktorá ponúka možnosť sledovať v digitálnej a HD kvalite niekoľko desiatok staníc. Do tretice je možné využiť aj služby moderného telefonovania cez internet VoIP. V súčasnosti prebiehajú intenzívne praktické testy na sprístupnení nových služieb pre miestne samosprávy, kde bude možné komunikovať s občanmi novými spôsobmi. Taktiež sa testuje riešenie využitia siete pre kamerové systémy.

FaLang translation system by Faboba